poniedziałek, 15 lipca 2013

Kuchnie w skandynawskim stylu

Biele, beże,szarości i naturalne drewno to obecnie najmodniejsze kolory mebli kuchennych. Ten iście skandynawski styl pasuje do ludzi poszukujących harmonii, rozdartych miedzy nowoczesnością a tęsknotą za naturą.


Wzór warty naśladowania

Skandynawowie przywiązują ogromną wagę do ekologii, jak i ochrony przyrody. Ekologiczna postawa przejawia się w kupowaniu rzeczy trwałych i dobrej jakości, które posłużą nam przez wiele lat. Sortowanie śmieci, które u nas jest jeszcze nowością, to na północy Europy standard. Trzy pojemniki umieszczone w szufladzie mebli kuchennych przeznaczone na odpady — to wzór warty naśladowania i dostępny już w wielu nowoczesnych salonach projektujących meble kuchenne.

Biel nigdy się nie nudzi
Piękno ma wynikać z prostoty, dlatego w kuchniach skandynawskich nie ma zbędnych frezowań, zdobień czy "szałowych" uchwytów. To, że w kuchniach skandynawskich dominują jasne kolory wynika również z pragmatyzmu. Biel nigdy się nie nudzi. Jasne kolory dają wrażenie czystości i optycznie powiększają wnętrza kuchni, a poprzez odpowiednio dobrane kontrastowe dodatki, listwy, czy blaty meble można nieco ożywić. Ciekawy efekt można również osiągnąć poprzez zróżnicowanie kolorystyki frontów szafek górnych i dolnych. Wówczas jedna część może być wykonana w technologii wysokiego połysku, druga natomiast pokryta okleiną drewnopodobną. Takie rozwiązanie spodoba się szczególnie osobom, którym bliski jest skandynawski styl eko.

Nie tylko wysoki połysk

Modny obecnie wysoki połysk na frontach można osiągnąć w dwóch technologiach: lakierowania, jak i akrylowania. Bliższą idei skandynawskiego pragmatyzmu jest technologia akrylowania.Zaletą takich frontów jest krótki czas realizacji, a także, w razie czego możliwość renowacji. Akryl na frontach ma grubość około 1 mm. W przypadku delikatnych zarysowań wystarczy wypolerować go specjalną pastą, aby zatuszować uszkodzenia.
Nie należy jednak stylu skandynawskiego mylić z minimalizmem. Kuchnia inspirowana kulturą i krajobrazem nordyckim to niekoniecznie sterylne wnętrza wysokiego połysku. Doskonałym tego przykładem są nowoczesne meble kuchenne z frontami Olivia, prezentowane podczas tegorocznych targów poznańskich. Przykuwały one uwagę pięknym rysunkiem drewna sosny bielonej.

Są to fronty ze zintegrowanym uchwytem, które w połączeniu z kontrastowym, ciemnym blatem imitującym kamień "przeniosą" nas myślami nad skaliste brzegi norweskich fiordów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz